Birkának néznek?

Sodródunk a hamisságok, a féligazságok, a lényegtelen információk áradatában, nemcsak az a baj, hogy akarat nélküli sodródó bábukká válunk, de ráadásul a zuhatag, a válság, a szenvedés felé sodródunk. Egy megoldás van......

Manapság valóban választhatunk, csak az a baj, hogy kettő, vagy több rossz közül. Talán (minden hasonlat sántít) ez a vicc ideillik.

A pasas vásárol egy csomag cigarettát, megnézi, és ez van ráírva: a dohányzás halált okozhat. Elnézést kérek – mondja az eladónak - nem kaphatnék egy másik csomaggal. Kap egy másik csomagot, arra pedig az van írva, hogy „a dohányzás impotenciát okozhat”. Eelnézést kérek – fordul újra hebegve az eladóhoz - nem kaphatnám vissza az előző csomagot.

Azért van megoldás, első lépcsője vakitfed google sites  „társadalomfejlődés, társadalomkritika, társadalomismeret” http://sites.google.com/site/vakitfed/my-forms  

https://sites.google.com/site/vakitfed/

 

 

 

Húsvéti beszélgetés.

 

Isten: örülök fiam, Jézus, hogy húsvét alkalmából eljöttél hozzám egy kis beszélgetésre.

Jézus: átérzem atyám, hogy mily magányos lehetsz, mekkora felelősség nyomhatja a vállad. De fel kell tennem a kérdést, még mindig bölcs és jóságos vagy?

Isten: még mindig bölcs és jóságos akarok lenni, de az elsődleges célom, hogy ne legyen kaotikus a világ. Tudod, hogy egy kaotikus, törvények nélküli világot vettem át, most már vagy nyolc nappal, vagy nyolc milliárd évvel ezelőtt, egy nap egymilliárd év is lehet.. Igen, szóval ezt a kaotikus világot sikerült rendszerezett világgá alakítani, ez a legnagyobb sikerem.

Jézus. én még mindig nem értem, a te világodat, nem értem a végtelenséget. Egyszer majd elmagyarázod nekem?

Isten: egyszer majd mindent megfejtünk az emberek segítségével. Én is abban reménykedem, hogy az ember segítségével folytathatom a világ rendszerezésének munkáját. Én reménykedem az emberekben.

Jézus: reménykedsz? Hiszen te mindent tudsz, mindent látsz, előre is mindent.

Isten: nem-nem, tudod, hogy az embernek szabad akaratot adtam, ami azt is jelenti, én sem tudom hogyan fognak dönteni. Az ember, mint egyén, mint nemzetek sokasága, és mint emberiség.

Jézus: mely rendezettség csúcsán ott van az ember. De megint balsejtelmek gyötörnek az emberrel kapcsolatban.

Isten: tudod hogy az embereket sem, ahogy a világot sem, kézzel esetleges döntések által irányítom, hanem a természeti törvények által.

Jézus: én aggódóm az emberek miatt, sokasodnak a baljós jelek. 

Isten: mint mindig, aggódsz Jézus fiam, a te dolgod az aggódás, a szeretet, ezért hallgatlak meg téged. Én sem vagyok tökéletes.

Jézus: bizony aggódóm, és mint sokszor, megint felvetem, nem kellene magadat felfedni, vagy legalább a másvilági igazságszolgáltatásról bizonyítást adni, vagy legalább egy újabb messiást az emberek közé küldeni.

Isten: csak csínján azokkal a bizonyosságokkal, mert látod, mi van az én falamra írva.

Jézus: látom, és vagy már ezerszer elolvastam. Az embernek önálló akarattal kell rendelkezni.

Isten: igen, meg kell értened ennek az egész embertörténetnek, melyet egyébként az élővilággal kezdtem, semmi értelme, ha embernek nincs önálló akarata. Az élet három jellemzője: a körülményektől részben független önszabályozó rendszer, az érzés, érzelem, még ha az minimális is, és az önálló akarat, még ha az minimális is.

És önálló akarata csak annak lehet, akinek kétségei és bizonytalanságai vannak. Mert aki ismeri a jövőt, mindent ismer, annak nincs választási lehetősége.  Felfedhetném magam, de annak mi lenne a vége, először is jönnének a magukon nem segítő, csodavárók hadai. És azt kellene válaszolnom nekik, nem azért adtam nektek szabad akaratot, hogy én oldjam meg a problémáitok.  Aztán jönnének a szidalmazók hadai, főleg hogy tudják, én ezért nem büntetek, amit rólam mondnak. Azután pedig jönnének a kétkedők, a szidalmazók hadai, hogy én tulajdonképpen csak szélhámos vagyok. Vagy, hogy jobb istent is létezhet, én nem vagyok elég jó.  És végül a helyzet nemhogy javulna, de romlana, ha fenn akarnám tartani az önálló akaratot. Ha pedig nincs önálló akarat, akkor mi értelme az egésznek, mert akkor élettelen vigyorgó bábukat is teremthetnék.

Jézus: annak is van önálló akarata, aki ismeri a jövőt, mert eldöntheti, hogy önzőn, vagy önzetlenül viselkedik.

Isten: De csak addig, amíg nem ismeri a másvilági igazságszolgáltatás azon mechanizmusát, hogy az önzőség önzetlenség mérésén alapul az ítélet. Mert ha tudnák, hogy az önzés, büntetést, az önzetlenség jutalmat kap, akkor önzőségből lennének önzetlenek. És ez már válasz arra, hogy miért nem szorgalmazom, a másvilági igazságszolgáltatás felfedését.

Jézus: így is önzőségből önzetlenek, az önzetlenek, mert akkor érzik jól magukat, ha önzetlenek. És az önzők pedig akár születési determinációból, vagy más miatt, de akaratukon kívül is lehetnek önzők.

Isten: kétkedve fogadom el ezt az érvelést, másfelől én nem titkolom, nem rejtem el a másvilági igazságszolgáltatást. Bármikor felfedezhetik, ez is rajtuk múlik. Csupán nem segítek nekik e felfedezésben.

Jézus: ezek szerint az önálló akarat végső soron, hogy az ember akár magának is árthat?

Isten: így van, az önálló akarat egyik kiterjedése, akár önmagának árthat. És ha az ember, emberiség elpusztítja magát, akkor sem tehetek semmit, ha az önálló akaratot fenn akarom tartani.

Jézus: de hát a jó tanító is nevelheti a gyermeket, anélkül, hogy gyermek akarata megszűnjön.

Isten: de hát én nevelem, a jó út felé terelem a gyerekem, az embert, csak úgy gondolom, ennél több nevelés, már megszüntetné az önálló akaratot. Neveltem és nevelem, hiszen téged is azért küldtelek a földre, az életed története is, és amit mondtál az is nevelés volt, ha értő szemekre, fülekre talált. És voltak, lennének más messiások is. De mit tegyek azzal az emberrel, emberiséggel, akinek százféleképpen magyarázom a jót, de egyiket sem érti? Te is tudod akármelyik emberből lehet messiás, aki vállalja azt.

Jézus: de azért a szenvedő, kisember általában reménytelen szomorú, szorongó, vagy éppen dühös állapotban van. Jönnek a társadalmi problémák, a családi bajok, az egészségügyi bajok, és a lelki sértések. De már a született körülmények is igazságtalanok. Nem tudja milyen halál vár reá, és azt sem mi vár rá a halál után. És miért is lenne jó, hiszen a sok jó embert lát szenvedni, ártatlan fiatalokat, lát meghalni. A másik oldalnak pedig kijut a jóból, szépnek egészségesnek gazdagnak születik, és az is marad, bár talán silányabb ember, mint amaz a szerencsétlen oldalon. Nem gondolod atyám, hogy mindez reménytelen, igazságtalan, értelmetlen, és összességében nagyon szomorú.

Isten: No, no édes fiam Jézus azért velem, az istennel sem szabad igazságtalannak lenni. De menjünk sorjában. A gyerek szegény, vagy gazdag családban születik. Ez nem az én hibám, az emberek rendezték így, és ők tudnák ezt kompenzálni. Az ember több utón is tehet magért. Önmagát alakítja át. És a családját terelgeti a jó útra. És a társadalom jó irányú átalakítására törekszik.

Az elképzelésem nagyon fontos tényezője, hogy az ember, jó társadalmat, jó társadalmi, gazdasági, politikai rendszert hozzon létre.

Jó lenne, ha végre már észrevennék az emberek, hogy te Jézus is, végeredményben társadalomújító voltál.

Valaki ártatlanul lesz bűneset, vagy baleset áldozta. De valamely más ember, ezért felelős. Én nem vehetem le az emberek válláról az egymásért való felelősség terhét. Az már megint az önálló akarat megszűnését jelentené.

Egyesek hízásra hajlamosak, mások, más rosszra hajlamosak. Minden embernek vannak rossz hajlamai és jó képességei. Nem az ember feladata ezeket a hajlamokat legyőzni és a jó képességeket kiteljesíteni? Hajlamokat és képességeket teremtettem, és nem adott tulajdonságokat, pontosan azért, hogy megmaradjon az önálló akarat.

Jézus: ne vedd sértésnek atyám, de azért van igazságtalanság elég. Egyesek csúnyának, mások betegnek születnek. Ártatlan gyerekek, fiatalok szenvednek komoly betegségben és közülük sokan halnak meg fiatalon.  Van, aki százszor lép le meggondolatlanul a járdáról és mégsem üti el az autó, van, aki csak egyszer és kész a baj. Vagyis vannak szerencsések és szerencsétlenek. És azért ez a megöregedés sincs teljesen rendben. Az ember vénül, csúnyul, itt fáj, ott fáj, egyre több a keserűség, a fájdalom, a szenvedés, egyre kevesebb az öröm, és ráadásul ez is igazságtalan. Vannak a korán öregedők, a hosszan szenvedően halók, és vannak a fitten sokáig élők, és a könnyen halók. Ez így nincs rendben az így igazságtalan, ennek így semmi értelme.

Isten: a kritika miatt soha nem sértődők meg, de a védekezésem sokrétű. Talán azzal kezdem, hogy azért én sem vagyok mindenható. Sikerült a kaotikus világból rendezett világot teremteni, de azért nyolc százalék rendezetlenség, véletlen, szerencse megmaradt, ezt csak, esetleg az emberek segítségével tudom csökkenteni. Másrészt engem is kötnek a saját a törvényeim. Létrehoztam a természet, a fizikai, kémiai, biológiai és egyéb törvényeket, hogy ezek által működtessem a világot, de ezen törvényeket és sem tudom megváltoztatni.  Legalábbis könnyen nem tudok a törvényeken változtatni.

És persze ott van, ott lehet a másvilági igazságszolgáltatás, mely éppen azoknak nyújt, nyújthat örömöt, akiket te felsoroltál. És kellemetlen érzést az önző, ámde saját önteltségükben kéjelgő alakoknak.

De megint az emberek felelősségével folytatom. Csúnyaság, talán az ember túlzott jelentőséget tulajdonit a külcsínnek, és túl keveset a belbecsnek. Betegség és halál, ami persze összefügg. Nos azért az emberek kezében ott van az orvostudomány, a szociális rendszer, az oktatás és még folytatathatnám, azért nem teljesen kiszolgáltatottak, van eszközük, van akaratuk, van felelősségük. A másik törvényszerűség, hogy azért a fejlődésnek van egy íve, még az optimális lehető legdinamikusabb fejlődésnek is. A fejlődési egyensúlyok törvényei, ezek is olyan törvények, melyek nélkül működésképtelen a világrendszer, tehát még én sem változtathatok rajtuk. Az embernek csak azon szebb, jobb jövő, amit maga teremt, adhat igazi reményt, és akaratot. Ha szereted a gyereked, akkor nem adsz meg neki mindent, inkább arra törekszel, hogy magának legyen képes megadni mindent. De ennek van egy ideje, lefutása. Az én gyerekem az ember az emberiség, minden ember, és ők csak együttműködéssel, igazságossággal, igazságos versennyel és önzetlenséggel képesek maguknak a legtöbbet adni. De ezt maguknak is fel kell ismerni.

És végül az sem mindegy, az ember hogyan éli át a nehézségeit, fájdalmait, keserveit. Nem mindegy, hogy az ember kontrolálva, irányítva az érzéseit, kompenzálja a fájdalmait, vagy magát hergelve erősíti a fájdalmait.

Nem arról van szó, hogy egy érzés érzelem nélküli embert szeretnék. De hát az önálló akarat része az is, ha uralkodnak az emberek az indulataikon. Ha az indulatok, vágyak felett, de legalábbis mellett, mégis ott van az értelem, a szeretet, az erkölcs. Te nem így gondolod?

Fel kell fedezni a világ örömeit. Mert örömet adhat a jól elvégzett munka, a felfedezés, az adás, a mások öröme, az önzetlenség, a gondolkodás, az igazságos verseny, a játék, a jogos büszkeség, a katarzis, a természet szépsége, a művészet, a kényelem, a humor, a szerelem.

Jézus: igen, persze, ez mind igaz, de nem kívánsz mégis túl sokat az embertől. Az ember nem tud akkor örülni, ha testi, lelki fájdalmai vannak.  És valahogy az alapjában véve jó, becsületes átlagos embernek mégis több a fájdalma, mint az öröme. Mégis atyám nem tudnál egy kevéssel több igazságosságot adni. A gonoszokat, önzőket, a hazugokat már itt a földön egy kicsit megleckéztetni. A jókat, az önzetleneket egy kicsit megjutalmazni Nem tudnál egy kevéssel több reményt, bizonyosságot adni. Nem tudnál egy kicsit elvenni a fájdalmakból, szenvedésekből. Nem tudnál egy kicsit gyorsabb, könnyebb halált adni, főleg, ha jó emberekről van szó. Nem tudnád az embert még inkább, csak egy kevéssel, a jó út felé terelni.

Isten: kicsit, és az elég lenne? Én megpróbálom jól végezni a magam dolgát, az önálló akarattal rendelkező ember boldogságát szolgálni, de ennyi telik tőlem. Ezt bizonygattam eddig. De azért átgondolom a kéréseidet, meglátom, mit tehetek még. Te meg menj és próbálj üzenni az embereknek: nehogy megint beleszaladjanak egy nagy hullámvölgybe, egy világégésbe.  

 

 

 

 

Bevezetés (1. tanulmányrész előtt)

Elsősorban a C jelű (tudatalakulás) ábrák.

 

             1. tanulmányrész.

Rendszer, rendszerfejlődés, tudatalakulás.

D jelű, A jelű. AB, ABC, ABCD jelű ábrák és szinte minden ábra.

Tartalom:

Bevezető elmélkedések a tudatról, tudatalakulásról. (tudatalakulás 1.)

Elsősorban a C jelű (tudatalakulás) ábrák.

Tartalom:

A cím: „gazdasági és társadalmi ismertek, melyek mindenki számára hasznosak” elemzése. Elméleti rendszertényező.                                   

Én nem politizálok, engem nem érdekel a társadalomtudomány - mondják sokan. A politikához, a közügyekhez (minden különösebb ismeret nélkül is) mindenki ért – ezt is sokan mondják, vagy gondolják. Elméleti rendszertényező.                                                                                         

Egy kis fogalommagyarázat. Elméleti rendszertényező.                        

Egyéb elmélkedések a tudásról.

                                                             

A társadalom, a rendszer ill. annak fejlődésének alapvetései. (Rendszerfejlődés 1)

D jelű (rendszerfejlődés) ábrák. Az ABC jelű ábrák. Egyéb ábrák.

Tartalom:

Társadalmi rendszer kisiskolás szinten. Az egyéni érdek és a társadalmi (közösségi) érdek elméleti szinten. Elméleti rendszertényező.              

Rendszerben élünk, ami többek közt azt jelenti, hogy hálózatokban élünk.   Elméleti rendszertényező.                                                                        

A demokrácia alapelvei. 

A demokrácia elemei több ábrán megjelennek. Elsősorban A/0, A/5 A/6, A/10, C/4, C/5, C/10, K/1, költségvetési szavazólap, másodsorban a döntéshozó mechanizmus A. jelű ábrák, harmadsorban szinte minden ábrán. Összefoglaló nevük: demokratikus e. ábrák.

Elméleti rendszertényező.                                                                          

A magánügy, magánélet, magánszféra, magántulajdon. A/0, D/0/b ábra. Elméleti rendszertényező.                                                                          

„Néhány mellékes, e tanulmányból kimaradó, de azért fontos kategória.” Elméleti rendszertényező.                                                                       

A rendszer és a társadalom lehetséges és kétséges szétválasztása. Elméleti rendszertényező.                                                                                                                                                            

A rendszer, rendszerfejlődés, rendszerváltás előzetes összefoglalása.  A társadalmi, politikai gazdasági rendszer lényegi elemzése. Elsősorban az A/0, ABC/2, ABCD ábra, az ABC ábrák, másodsorban D jelű ábrák és sok más ábra. Elméleti rendszertényező.                                                      

A rendszerek értékelése megint másképpen „a kommunista diktatúra” elméletén elgondolkodva. A rendszerek, rendszerfejlődés alapvető jellemzői a múlt szempontjából. Elméleti rendszertényező.                              

A szükségletek (vágyak, igények). Speciális rendszertényező.           

A fejlődés és a belső harmónia. Elméleti rendszertényező.                 

A fejlődés alapvető ellentmondása és annak értelmezése. Elméleti rendszertényező.                                                                                       

A jobb élet (elsősorban az anyagi, testi jólét), kergetése (a „hedonizmus”), vagy egy nyugisabb lazább, korlátozott fogyasztású, de szükségszerűen szegényesebb élet (a „puritanizmus”). A jólét a szabadság növekedését kétségessé teszi a szükséges önkontroll-növekedés. 

A jóléti fejlődés és az elkényeztetési aspektus, ill. a szegénység (természetesség) szabadsága, szépsége romantikája. Elméleti rendszertényező.                                                                                      

A népek, nemzetek (közösségek) valamint a történelemtudomány. Elméleti rendszertényező.                                                                                  

További előzetes gondolatok a fejlődésről és a rendszerről. Elméleti rendszertényező.                                                                                       

A gyakorlati rendszertényezők felsorolása és előzetes elemzése. Az ABC/4, ABC/5, ABC/6 táblázatok (ábrák) előzetes elemzése.  Elméleti rendszertényező.                                                                                      

A szükségletek, a rendszertényezők, és a válságtényezők. D. jelű ábrák.  Speciális rendszertényező.                                                        

A társadalmi, társadalomfejlődési tényezők, jelenségek folyamatok szükségszerűsége, azaz az emberi akarattól való függetlensége. A/0 ábra. Elméleti rendszertényező.                                                                        

Az egyszerűsített történelmi rendszerfejlődés alapvető összefüggései. A rendszer és az ember. (D/8, D/9, D/10 ábra). Elméleti rendszertényező.                                                                                                              

A társadalmi, történelmi felelősség pontos megállapítása. Elméleti rendszertényező.                                                                                      

Társadalompszichológiai elmélkedések. (Tudatalakulás 2).  

C jelű ábrák.

Tartalom:

Egy kis társadalompszichológiai elmélkedés. Elméleti rendszertényező.                                                                                                              

A társadalompszichológiának nemcsak a társadalmi karaktereken kell elgondolkodni, de azon is, hogyan alakulnak ki, a jellemző, általánossá váló gondolkodási hibák, társadalomra káros szellemiségek, felfogások. A szélsőséges gondolkodás károssága. Elméleti rendszertényező.           

A társadalmi tudat, tudatalakulás, tudatalakítás alapvető kategóriái. Az egyik alapvető kategória vázlatos elemzése. Elméleti rendszertényező.                                                                                                               

Ismerjük fel a jelenben működő rendszerről, a vezetésről alkotott véleményünk szubjektivitását és lehetőleg korrigáljuk azt. Az objektív rendszerítélet. A kimért, objektív rendszerkritika a fejlődés elengedhetetlen része. Elméleti rendszertényező.                                                             



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 13
Heti: 53
Havi: 564
Össz.: 33 868

Látogatottság növelés
Oldal: húsvéti beszélgetés
Birkának néznek? - © 2008 - 2024 - rendszer-vakitfed.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »